Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Czas do szkoły. Publiczne Przedszkole, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Wandy Chotomskiej, Publiczne Gimnazjum

Zespół Szkół w Pustyni

KLUB ROZPISANYCH 1/2018 (22) 

 

O niezwykłej mocy uśmiechu 

 

Pustynia, marzec 2018r.

 

Droga Przyjaciółko!

Niedawno natknęłam się na słowa Kornela Makuszyńskiego: „Uśmiech jest największym skarbem świata”. Pewnie nie każdy zgodzi się z pisarzem. Ja jednak sądzę, że ten cytat jest słuszny, że jest on prawdą.

 Wyobraź sobie życie bez uśmiechu drugiej osoby. Przecież taki uśmiech często potrafi poprawić nam cały dzień. Ty rozweselasz innych, a oni Ciebie. Twój szczery, radosny uśmiech wiele razy oddalił mnie od smutków czy problemów. Z Tobą na pewno często było podobnie. Pamiętasz, kiedy ostatni raz ucieszyłaś się, gdy ktoś się do Ciebie uśmiechnął? Mnie zdarza się to często. A gdyby nikt się nie uśmiechał? Gdybyś szła ulicą i nie zobaczyła ani jednej radosnej osoby? Nawet nie chcę sobie tego wyobrażać. Życie wydawałoby się nudne i bezsensowne. Kiedy jest ładna pogoda, świeci słońce, to zazwyczaj naturalne, że się uśmiechamy, a gdy jest szare, zachmurzone niebo, większość osób czuje niezadowolenie. Kiedy nikt by się nie uśmiechał, nie mógłby wyrazić tego, co czuje. Czy coś się mu podoba, czy nie. Uśmiechem „zaraża się” innych. Dzięki niemu dużo łatwiej nawiązać znajomość. Kiedy się uśmiechasz, inni odbierają Cię jako osobę pogodną, ciepłą, otwartą. W uśmiechu każdemu do twarzy. Jest on ogromnie drogą ozdobą, której nie da się kupić, tym bardziej należy go cenić. Poprzez niego łatwiej wyrazić swoje emocje bez użycia słów. Wesoły, niewymuszany uśmiech drugiej osoby jest istotny w życiu każdego. Choć czasem ciężko uśmiechnąć się do kogoś zupełnie obcego, warto to zrobić. Być może ta osoba doceni nasz gest i go odwzajemni? Będzie to miłe. Jak sądzisz, warto się uśmiechać? Może nigdy nie zdawałaś sobie z tego sprawy, ale uśmiech czasami wyraża o wiele więcej, niż same słowa. Każdy interpretuje go inaczej. Ktoś mógłby nie odwzajemnić uśmiechu, ponieważ nie byłby pewien, jak druga osoba go zrozumie. Do osób, które często się uśmiechają, czujemy większą sympatię, wydają się nam bardziej pozytywne.

            Mam nadzieję, że mój list zachęcił Cię do przemyśleń na ten temat oraz do samego uśmiechu. Chciałabym, żebyś zapamiętała słowa Kornela Makuszyńskiego i uśmiechała się jak najczęściej. Pozdrawiam Ciebie i Twoich bliskich i życzę Wam, abyście umieli mnożyć uśmiech i dzielić się tym największym skarbem świata z innymi.

Twoja przyjaciółka, Oliwia

 

Oliwia Stróżyk, kl. VIa

Cookies

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Copyright © 2018 Zespół Szkół w Pustyni Rights Reserved.