Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Czas do szkoły. Publiczne Przedszkole, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Wandy Chotomskiej, Publiczne Gimnazjum

Zespół Szkół w Pustyni

ŚWIATOWYDZIEŃ WODY

 

Z okazji Światowego Dnia Wody przedszkolaki uczestniczyły w zabawach dydaktycznych oraz badawczych o wodzie. We wszystkich tych działaniach towarzyszył nam Zdrojek – wodny przyjaciel dzieci. Przedszkolaki dowiedziały się, że woda to dar natury, który pozwala nam żyć na Ziemi i jest niezbędna do codziennego funkcjonowania, nie zawiera cukru, dlatego picie jej korzystnie wpływa na nasze zdrowie i dobre samopoczucie.

Dzieci poznały także sposoby oszczędzania i nie marnowania wody, ponieważ ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody.

 

 

Największą atrakcją tego dnia okazały się eksperymenty z wodą, które przeprowadziła dla dzieci nauczycielka chemii pani Anna Nowak. Przedszkolaki ćwiczyły umiejętność wnioskowania na podstawie obserwacji. 

Dowiedzieli się, że ciecz jaką otrzymamy gotując czerwoną kapustę jest fioletowa i jest substancją, która zmienia zabarwienia. Ocet oraz kwasek cytrynowy zabarwiły wywar z czerwonej kapusty na różowo, proszek do prania na zielono a kret na żółto.

 

 

Przedszkolaki dowiedziały się również, że można pobawić się octem i sodą oczyszczoną. Do kolby wsypano kilka łyżeczek sody oczyszczonej i wlano powoli trochę octu. Na szyjkę butelki naciągnięto balonik. Ciecz się pieni a balonik nadyma. Dlaczego tak się dzieje? Wydziela się gaz - dwutlenek węgla, który napełnia balonik. Balonik podrzucony do góry szybko opada na podłogę, ponieważ jest to gaz cięższy od powietrza. To samo doświadczenie wykonano, pod nazwą „wulkan” dodając do sody kilka kryształków manganianu potasu. Nie założono balonika, więc gaz tworzył liczne pęcherzyki, które dążą ku powierzchni cieczy. Dlatego ciecz się pieni i doświadczenie przypomina lawę wydobywającą się z krateru wulkanu. Fioletowy kolor manganianu potasu nadał bardzo ładny kolor wydobywającej się lawie. 

Cookies

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Copyright 2018 Zespół Szkół w Pustyni Rights Reserved.